Danmarks dressurlandshold sikrer EM-sølv i Sverige
Det danske dressurlandshold red sig onsdag aften til sølv i holdkonkurrencen ved EM i Gøteborg.
Danmarks dressurlandshold sikrede onsdag aften en sølvmedalje i holdkonkurrencen ved EM, der foregår i Gøteborg.
Det danske hold med Cathrine Dufour, Anna Kasprzak, Anna Zibrandtsen og Agnete Kirk Thinggaard sikrede sølvet efter en spændende afslutning på Nya Ullevi.
Tyskland tog sig af guldet, mens Sverige fik bronze.
- Jeg er så stolt, og det kan næsten ikke beskrives med ord, hvordan vi har det lige nu, siger landstræner Nathalie zu Sayn-Wittgenstein i en pressemeddelelse fra Dansk Ride Forbund.
Danmark lå nummer tre i holdkonkurrencen efter tirsdagens program, hvor Agnete Kirk Thinggaard og Anna Zibrandtsen havde været i aktion.
Det blev derfor op til Cathrine Dufour og Anna Kasprzak at sikre en medalje i onsdagens program.
Cathrine Dufour red sig ind på en individuel tredjeplads efter en imponerende præstation med hesten Cassidy.
- Det er bare for vildt, det her. Han (Cassidy, red.) gik som en drøm og var med mig hele vejen - han er bare en sand kammerat.
- Det er fuldstændig uvirkeligt det her, så nu skal det lige synke ind og nydes, og så er vi klar igen på fredag, siger Cathrine Dufour.
Fredag skal dressurrytterne ride Grand Prix Special, hvor de første individuelle EM-medaljer bliver uddelt.
Danmark sluttede med 224,643 point, mens Tysklands guldvindere fik 237,072 point.
Sverige fik 221,143 point på tredjepladsen.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker