Danmarks VM-komet vil tæve sin træner
For Danmarks talentfulde håndboldkomet Anne Mette Hansen er det er særdeles velkendt ansigt, der er på modstandernes trænerbænk, når danskerne i eftermiddag skal forsøge at vinde bronzekampen ved VM imod Polen.
Polens træner Kim Rasmussen har nemlig en bitjans som hjælpetræner i Ajax København, hvor Anne Mette Hansen slår sine folder til daglig, når hun ikke er med det danske landshold til VM.
- Vi træner tre gange om ugen, og Kim er der de to. Så vi ser ham ret tit. Han er god til at tage fat i spillerne individuelt, og det er det, jeg mest bruger ham til. Han er en sjov type, og der er gang i ham, forklarer den 19-årige venstre back.
Det kan ikke undgå at blive en noget speciel oplevelse for begge parter, at det netop er den daglige hjælpetræner, der måske står i vejen for, at Anne Mette Hansen henter en bronzemedalje ved sit første VM.
- Det bliver ret mærkeligt, når man er vant til at stå på samme banehalvdel som ham. Men det er et rigtig godt arbejde, han har lavet med det polske landshold, og det har jeg stor respekt for, siger Anne Mette Hansen.
Danmark og Polen spiller bronzekamp i eftermiddag klokken 14.30.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned