Dansk badmintonduo er færdig ved OL
Foto: Bazuki Muhammad /Scanpix
Bazuki Muhammad /Scanpix
De første danske badmintonspillere er færdige ved OL i London.
Onsdag røg mixed doublen Thomas Laybourn og Kamilla Rytter Juhl ud i kvartfinalerne, da de tabte 13-21, 17-21 til Kinas topseedede Zhang Nan og Zhao Yunlei.
De regerende verdensmestre var ganske enkelt skarpest og opbyggede en defensiv, som danskerne ikke helt formåede at nedbryde.
Ærgerligt, for man sad med fornemmelsen af, at danskerne ikke fik vist det topniveau, som de indeholder.
Thomas Laybourn og Kamilla Rytter Juhl fik ellers en glimrende start på kampen i Wembley Arena med en 4-2-føring, men kort tid efter viste scoringstavlen 13-5 i kinesisk favør.
Danskerne virkede usikre og lavede mange nemme fejl, mens kineserne var kolde og slog til på de rigtige tidspunkter.
De danske tilskuere forsøgte at heppe deres favoritter frem med "kom så Danmark"-tilråb, men kineserne vandt alligevel sættet klart.
Thomas Laybourn og Kamilla Rytter Juhl havde ellers vundet det hidtil eneste indbyrdes opgør mellem de to par.
Det var dog tilbage i januar 2010, få måneder før Zhang Nan og Zhao Yunlei fik deres store gennembrud med sejren ved All England.
Siden har kineserne slået deres position fast som verdens bedste mixeddouble.
I andet sæt kom kineserne igen bedst fra start, men så virkede det som om, at danskerne vågnede op.
Laybourn og Juhl kom foran 9-8, men herefter begyndte danskernes fejlprocent igen at stige faretruende.
Endnu en god dansk periode betød reducering til 14-15, men det viste sig ikke at være nok.
Thomas Laybourn skød bolden i nettet på kinesernes anden matchbold.
I herresingle var der ingen tvivl om styrkeforholdet, da to store mestre, Kinas Lin Dan og Taufik Hidayat fra Indonesien, mødtes i ottendedelsfinalerne.
Den regerende verdensmester og OL-guldvinder, Lin Dan, var aldeles suveræn og sejrede 21-9, 21-12 over Taufik Hidayat, som også har vundet VM og OL i sin karriere.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde