Dansk cykelløb får tv-tid i hele Europa
Sommerens Post Danmark Rundt bliver vist på Eurosport. Cykelløbet køres for 25. gang.
Det årligt tilbagevendende cykelløb Post Danmark Rundt, som bliver kørt i kølvandet på Tour de France, bliver i år vist til tv-seere over hele Europa.
Danmarks Cykle Union har lavet aftale med tv-stationen Eurosport om, at det fem dage lange cykelløb bliver sendt dagligt på Eurosport 2.
Det oplyser Danmarks Cykle Union i en pressemeddelelse.
- Aftalen med Eurosport giver Post Danmark Rundt endnu et boost. Det er fantastisk, at vi nu når direkte ud i Europa, og vi på den måde kan vise godt cykelløb i flotte omgivelser.
- Det er virkelig et stort skridt, der løfter vores event, siger løbsdirektør Jesper Worre i pressemeddelelsen.
Aftalen giver mulighed for at få Danmark markedsført som en feriedestination. Derfor har turistorganisationen VisitDenmark købt en reklamekampagne, som vil løbe hen over skærmen i de fem dages udsendelser.
- Kendskabet til Danmark er meget lavt, når man ser bort fra vores nærmarkeder som Tyskland, Sverige og Norge, siger VisitDenmarks brandingchef Anja Hartung Sfyrla i pressemeddelelsen.
- Men med den her aftale får vi virkelig mulighed for at fortælle gode historier om Danmark på tværs af vores europæiske markeder. Og til et publikum, der traditionelt gerne vil lære noget om det land, hvor der bliver kørt, siger brandingchefen videre.
Post Danmark Rundt begynder 4. august i Struer og slutter lørdag 8. august på Frederiksberg i København.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned