Dansk damedouble får tæsk i Japan
Verdensranglisten er fuld af løgn, når den viser, at den kinesiske damedouble med Jin Ma og Yuanting Tang er nummer 60 i verden i badminton.
Det kan Christinna Pedersen og Kamilla Rytter Juhl skrive under på. De danske VM-bronzevindere fra sidste år vandt første sæt med 27-25, men tabte så de to næste med 14-21 og 13-21 til den kinesiske duo.
Jin Ma og Yuanting Tang besejrede også de to danskere i All England-turneringen tidligere på året. Ved den lejlighed fortsatte kineserne helt til finalen, hvor de tabte. Kampen varede en time og 20 minutter.
Yuanting Tang er kun 19 år og ny på seniorplan, så de to kinesere har ikke spillet meget sammen. Det forklarer, hvorfor konstellationen er så langt nede på verdensranglisten.
Her er Christinna Pedersen og Kamilla Rytter Juhl nummer to for tiden.
Tidligere torsdag røg Kamilla Rytter Juhl også ud af mixeddouble, hvor hun spiller sammen med Mads Pieler Kolding.
Til gengæld vandt de to herresingler Hans-Kristian Vittinghus og Jan Ø. Jørgensen deres kampe og er videre i Tokyo Open.
Herredoublen med Mads Conrad-Petersen og Mads Pieler Kolding er ude af turneringen efter et nederlag i tre sæt.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker