Dansk Dortmund-komet holder næsen i sporet efter ny scoring
Jacob Bruun Larsen skiftede som kun 16-årig til Dortmund fra Lyngby i 2015. Foto: Wolfgang Rattay/arkiv/Reuters
Wolfgang Rattay/arkiv/Reuters
Jacob Bruun Larsen lader sig ikke rive med, over at Dortmund ligger nummer et i Bundesligaen.
Det går godt for Jacob Bruun Larsen i den tyske storklub Dortmund.
Onsdag scorede den 20-årige dansker sit første mål i Bundesligaen og lavede en assist i holdets 7-0-sejr over Nürnberg.
Lørdag nettede han igen, da Dortmund vendte 0-2 til 4-2 og slog Bayer Leverkusen. En sejr, der sendte holdet fra Ruhr-distriktet op på førstepladsen i den bedste tyske række.
Men Jacob Bruun Larsen holder trods succesen stadig begge ben på jorden.
- Det er fantastisk (med en sejr, red.), men som jeg også tidligere har sagt, så koncentrerer jeg mig ikke om stillingen.
- Jeg ser bare frem til i morgen og den næste kamp, og vi bliver ved med at arbejde hårdt, sagde den unge dansker efter lørdagens kamp til Bundesligaens tv-kanal.
Jacob Bruun Larsen skiftede som kun 16-årig til Dortmund fra Lyngby i 2015. Han var i foråret i år udlejet til Stuttgart, hvor han spillede fire kampe.
Den unge kantspiller har i fem kampe for Dortmunds førstehold lavet to mål og to assister.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde