Dansk duo i Ajax blev snydt i pokalfinalen

Det skulle ikke lykkes for Ajax med de to danskere, Christian Eriksen og Nicolai Boilesen, at vinde den hollandske pokalturnering.

Søndag tabte holdet fra Amsterdam pokalfinalen med 2-3 til Twente i et drama, der havde begge danskere med fra start, og som blev afgjort af et mål dybt inde i den forlængede spilletid.

Det så ellers lovende ud for Ajax til at begynde med. Demy de Zeeuw bragte holdet i front efter 19 minutter med et langskud, og fem minutter før pausen fordoblede Lorenzo Ebicilio Ajax-føringen.

Twente indledte dog sit comeback hurtigt herefter. Wout Brama fik reduceret kort før pausen, og efter 56 minutter udlignede Theo Janssen.

2-2 blev resultatet af den ordinære kamp, og holdene skulle derfor ud i forlænget spilletid.

Her resterede blot tre minutter, da Twente scorede det afgørende mål. Marc Janko headede bolden i nettet for holdet fra byen Enschede.

Ajax får dog snart mulighed for at revanchere nederlaget. Det to hold mødes således igen på søndag i en kamp, der afgør det hollandske mesterskab.

Vinder Ajax opgøret på hjemmebanen, er de mestre, mens Twente kan nøjes med uafgjort.

/ritzau/

Ajax Amsterdam med to danskere i startopstillingen tabte den hollandske pokalfinale til Twente med 2-3.

Offentliggjort Sidst opdateret