Dansk duo skuffer med femteplads i VM-parløb
Amalie Dideriksen ogJulie Leth kørte sig sidste år til bronze ved VM, men det kunne de ikke leve op til i år. (Arkivfoto) Foto: Kacper Pempel/Reuters
Kacper Pempel/Reuters
Det lykkedes ikke Amalie Dideriksen og Julie Leth at hente en medalje i kvindernes parløb ved VM i Berlin.
Der var store forhåbninger til Amalie Dideriksen og Julie Leth i kvindernes parløb ved VM i banecykling.
Men duoen måtte nøjes med en femteplads på en dag, hvor de to danskere ellers kæmpede med om medaljer til det sidste.
Leth og Dideriksen vandt sidste år VM-bronze og i efteråret EM-guld, men måtte lørdag se sig slået af fire europæiske par.
Hollands Kirsten Wild og Amy Pieters blev verdensmestre med Frankrig og Italien på de næste pladser. Også det belgiske par sluttede foran danskerne.
Det var særligt starten, der satte den danske duo tilbage i forhold til konkurrenterne. Danskerne tog sine første to point ved spurt nummer fem, men så blev de til gengæld også varme.
I den efterfølgende spurt scorede Leth og Dideriksen yderligere to point, og lidt senere kørte de også først over stregen i en spurt, hvilket kaster fem point af sig.
Løbet var præget af flere styrt, og også Amalie Dideriksen gled en tur på tværs af de skrå brædder i Velodrom i Berlin.
Dideriksen kom op på cyklen igen, og sammen med sin holdkammerat havde hun mulighed for at tage medalje til allersidst.
Danmark og Holland lå i front med tre omgange igen og kunne øjne bronze og måske endda sølv. Men på de sidste omgange blev de overhalet af konkurrenterne og røg helt ud ud af pointene.
- Til sidst så jeg, at hollænderne kørte, og jeg troede egentlig, at vi kunne køre op til dem og arbejde sammen med dem, fordi de også skulle holde deres føring, siger Amalie Dideriksen.
- Men italienerne havde stadig energi tilbage, og derfor blev vi hentet. Vi fik ikke point til sidst, men vi greb ud efter det.
Den tidligere verdensmester på landevej følte sig fint kørende efter sit styrt, understreger hun.
- Det hæmmede mig ikke så meget. Jeg slog mig ikke så forfærdelig meget, men det var mere momentet, som vi missede. Så skulle Julie køre endnu mere, og vi kom endnu mere på bagkant. Det er bare sindssygt ærgerligt, siger Dideriksen.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde