Dansk EM-hold ånder lettet op: Kviktest er negative
Kathrine Heindahl, Kristina Jørgensen og Mie Højlund jubler efter sejren over Norge onsdag. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Ingen danske spillere er blevet testet positiv for corona ved morgenens kviktest.
Corona-alarmen i den danske EM-lejr er i første omgang afblæst.
Morgenens kviktest torsdag var således alle negative, skriver B.T. Nu venter svarene på de efterfølgende pcr-test.
- Vi er mega spændte på resultaterne. Vi har taget en antigen i morges, og alle var negative. Så vi satser og håber selvfølgelig på, at vores pcr-test også er negative, siger profilen Kristina Jørgensen til B.T.
Corona er blevet et højaktuelt tema i på håndboldlandsholdet, efter at stregspilleren Kaja Kamp og assistenttræner Lars Jørgensen onsdag begge blevet testet positiv for corona.
Efterfølgende slog Danmark Norge 31-29 i sin sidste gruppekamp. Fredag spiller holdet semifinale mod Montenegro i Ljubljana.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde