Dansk golfprofil i topform lægger lovende ud i Thailand

Nanna Koerstz Madsen har fået en god start på 2025. (Arkivfoto). Foto: James Gilbert/Ritzau Scanpix

Nanna Koerstz Madsen ligger delt nummer fire efter første runde af LPGA-turnering i Pattaya.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den danske golfspiller Nanna Koerstz Madsen er kommet godt fra land i 2025, og hun har taget de lovende takter med til Thailand.

Torsdag åbnede hun således LPGA-turneringen i Pattaya med en runde i fem slag under par, hvilket rækker til en delt fjerdeplads efter første runde.

Undervejs på runden blev hun noteret for hele syv birdies, mens to bogeys trak den modsatte vej.

Det er ingenlunde ulogisk, at den 30-årige danske golfspiller har succes på banen i de lune omgivelser.

Hun vandt således turneringen i 2022, og i de seneste uger har hun også vist storspil.

I sidste uge blev hun delt nummer fire ved en Ladies European Tour-turnering i Saudi-Arabien, mens hun ugen inden sæsondebuterede med en 13.-plads i en større LPGA-turnering i USA.

De gode resultater har sendt hende op som nummer 75 på verdensranglisten, hvilket er hendes højeste placering i halvandet år.

Skal golfspilleren fra Smørum gentage kunststykket fra 2022 i Pattaya, skal særligt én af konkurrenterne skrue ned for birdiekadencen. Japaneren Akie Iwai var torsdag ustoppelig med en runde i ti slag under par.

Turneringen i Thailand har en samlet præmiepulje på lidt over 12 millioner kroner. Vinderen scorer cirka 1,8 millioner kroner.

/ritzau/