Dansk hånd satte Harry Kane i gang mod Augsburg
To gange lynede Harry Kane fra straffesparkspletten, da Bayern München fredag aften slog Augsburg med 3-0. Foto: Matthias Schrader/Ritzau Scanpix
Mads Pedersen begik et straffespark, da Bayern München besejrede Augsburg 3-0 i Bundesligaen.
Harry Kane var i hopla, da Bayern München fredag aften besejrede danskerklubben Augsburg med 3-0 hjemme på Allianz Arena i Bundesligaen.
Den engelske landsholdsangriber scorede således alle tre mål i kampen, og alle blev de scoret i de sidste 30 minutter af opgøret.
Det stod nemlig 0-0, da den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mads Pedersen tog hånden til hjælp og dermed var skyld i det straffespark, der førte til Harry Kanes første mål.
Mads Pedersen startede ellers opgøret fra bænken, men blev sendt på banen af træner Jess Thorup, da holdkammeraten Dimitrios Giannoulis fik problemer med låret kort før pausen.
Straffesparket og scoringen vækkede tilsyneladende Harry Kane, der fik endnu en chance fra straffesparkspletten i overtiden.
Hjemmeholdets Kevin Schlotterbeck ramte Kanes fod og forhindrede på den måde en oplagt scoringschance.
Efter et VAR-tjek pegede kampens dommer Daniel Schlager på straffesparkspletten, og igen eksekverede Kane upåklageligt.
Så var kampen afgjort, men Kane var ikke helt færdig. I de døende sekunder tæmmede han elegant en lang stikning fra Leon Goretzka og scorede sikkert til 3-0.
Det var Kanes fjerde hattrick i sæsonen, efter at han både har lavet tre mål mod Stuttgart og Holstein Kiel, ligesom han lavede hele fire mål i Champions League-opgøret mod Dinamo Zagreb.
Tæller man pokalkampe og landskampene for England med, har Kane lavet 23 mål i 22 optrædener i den sæson.
Bayern München fører Bundesligaen med 29 point for 11 kampe, hvilket er otte point flere end Leipzig på andenpladsen.
Augsburg er placeret på en 13.-plads i tabellen med 12 point.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker