Dansk højdespringer snupper uventet EM-billet
Janick Klausen har haft problemer med fodtøjet, men nu hopper han igen på højt niveau. Foto: Polfoto/Holmenlund Christensen Casper
Polfoto/Holmenlund Christensen Casper
Janick Klausen levere sit bedste hop i seks år, da han i Köln hoppede 2,26 meter og kvalificerede sig til EM.
Den aarhusianske højdespringer Janick Klausen er klar til indendørs-EM i Beograd i begyndelsen af marts.
Onsdag præsterede han sit bedste hop i seks år, da han hoppede 2,26 meter ved et stævne i tyske Köln. Det var én centimeter højere end kvalifikationskravet. Hoppet rakte også til sejren i stævnet.
Den 23-årige dansker er overrasket over kvalifikationen. Det siger han i en pressemeddelelse fra Dansk Atletik Forbund.
- Jeg vidste, at jeg var i rigtig god form, men følte mig egentlig ikke så frisk på dagen. Når det hele passer, så kommer det til at blive højere.
- Når jeg kunne springe 2,27 meter som 17-årig, så ved jeg, at der er plads til meget mere. Jeg skal bare træne og konkurrere kontinuerligt fra nu af, siger han.
Ved indendørs-EM for seks år siden tangerede han den danske rekord med hoppet på 2,27 meter. Siden har han gennemgået flere operationer i fødderne.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker