Dansk medaljehåb overbeviser og går videre til kajakfinale
Emma Aastrand Jørgensen sikrede ved OL i 2016 i Rio Danmark en sølvmedalje og jagter nu nyt metal i Tokyo. Foto: Darron Cummings/Ritzau Scanpix
Darron Cummings/Ritzau Scanpix
Emma Aastrand Jørgensen er videre til finalen i 200 meter enerkajak ved OL i Tokyo efter en stærk semifinale.
Emma Aastrand Jørgensen er videre til finalen i 200 meter enerkajak ved OL i Tokyo.
Det danske medaljehåb kom ind som nummer to i sin semifinale efter den stærke newzealænder Lisa Carrington.
Carrington slog sin egen olympiske rekord med tiden 38,127 sekunder.
Jørgensen kom ind i tiden 38,457 sekunder, hvilket også var bedre end den hidtidige olympiske rekord fra 2016 på 39,864 sekunder.
De fire bedste af otte startende i hver semifinale gik videre til finalen, og Jørgensen strøg i finalen med den næstbedste tid samlet set over de to semifinaler.
Finalen afvikles fra klokken 04.37 dansk tid.
Den første semifinale blev afviklet markant hurtigere end den første. Således var nummer fire i Jørgensens semifinale næsten et sekund hurtigere igennem de 200 meter end vinderen af den anden semifinale, Dora Lucz fra Ungarn.
Det er da også de fire deltagere fra den første semifinale, der er bookmakernes fire største favoritter i finalen.
Carrington er relativt klar favorit foran Emma Aastrand Jørgensen.
25-årige Jørgensen er forsvarende europamester i både 200 meter og 500 meter enerkajak.
Emma Aastrand Jørgensen vandt desuden sølv ved OL i Rio i 2016 i 500 meter enerkajak, som hun også stiller op i denne gang. Der er indledende heats på den distance onsdag fra klokken 04 dansk tid.
Derudover er hun en del af den danske firerkajak sammen med Bolette Nyvang Iversen, Julie Frølund Funch og Sara Corfixsen Milthers. Den skal i vandet første gang fredag.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker