Dansk mester brager ind i Viktor Axelsen i All England
Anders Antonsen blev i februar dansk mester. Nu er han klar til All England. (arkiv) Foto: Polfoto/Khn Hjerrild Melissa
Polfoto/Khn Hjerrild Melissa (ritzau Foto)
Anders Antonsen undgår kvalifikation til All England og møder Viktor Axelsen i første runde.
Den nykårede danske mester i badminton, Anders Antonsen, skal alligevel ikke igennem kvalifikation for at komme med i den prestigefyldte All England-turnering.
Arrangørerne har modtaget afbud, og det sender det danske stortalent direkte ind blandt de 32 spillere i hovedturneringen, der begynder onsdag.
Modstanderen i første runde er et særdeles velkendt ansigt i form af den tredjeseedede landsmand Viktor Axelsen, så der er lagt op til et dansk brag på førstedagen i Birmingham.
Det er blot en måned siden, 19-årige Anders Antonsen sikrede sig et meget overraskende dansk mesterskab ved at finalebesejre Jan Ø. Jørgensen.
Kampen mellem Antonsen og Axelsen er programsat til onsdag eftermiddag, og flere andre danske herresingler skal også på gulvet i løbet af onsdagen.
Andenseedede Jan Ø. Jørgensen møder Hsu Jen-Hao fra Taiwan, mens Hans-Kristian Vittinghus skal op imod Tanongsak Saensomboonsuk fra Thailand.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde