Dansk NHL-keeper imponerer i sæsondebut
Frederik Andersen fik de første minutter på isen i sæsonoptakten for Anaheim, og han stod en stærk kamp.
24 danske redninger på 25 forsøg var stærkt medvirkende til, at Anaheim Ducks vandt træningskampen mod lokalrivalerne fra Los Angeles Kings med 2-1.
Frederik Andersen imponerede i målet for Anaheim, hvor han fik de første minutter på is i sæsonoptakten i holdets anden træningskamp.
- Det var den første kamp, så der er ting, som kan forbedres, og vi kan blive bedre, siger den danske NHL-keeper til holdets hjemmeside efter kampen.
- Det var ikke den kønneste kamp, og begge hold havde flere pucktab. Vi spillede godt i dele af kampen, men vi har stadig noget at arbejde med. Men vi fik sejren, konstaterer Frederik Andersen.
Anaheim har forstærket sig med endnu en keeper i sæsonpausen i skikkelse af russeren Anton Khudobin.
Ud over Frederik Andersen rådede holdet i forvejen over den unge John Gibson, og dermed er kampen om pladsen i målet intensiveret. Men det bekymrer ikke Frederik Andersen.
- Jeg tænker ikke på det. Jeg tænker kun, at vi er et stærkt hold af keepere, som støtter hinanden, lyder det fra danskeren.
Det var Frederik Andersen, som var førstevalget i sidste sæson, hvor han var en væsentlig årsag til, at Anaheim gik hele vejen til Stanley Cup-semifinalen og først blev nedlagt i syvende og afgørende kamp mod Chicago Blackhawks.
Han deler i øvrigt NHL-rekorden som værende den målmand, der hurtigst har vundet 50 kampe i NHL-karrieren.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker