Hverken Alex Rasmussen eller DM-vinderen Michael Mørkøv skal nyde noget af at køre cykel-OL i omnium, og dermed står unge Lasse Norman Hansen uden konkurrence i den uskønne sekskamp på cykelbanen i London næste sommer.
Hansen er stærk i tempodisciplinerne, men specielt udskilningsløbet, som er en af de andre omnium-discipliner, er en akilleshæl for den 19-årige fynbo.
- Jeg er ikke så god til at køre udskilning, og det er nok fordi, jeg er en pivskid. Jeg smider ikke hæmningerne og kører tæt lige som alle de andre. Det er 100 procent derfor, at jeg ikke er så god til at køre udskilning.
- Målet er lidt at smide hæmningerne og ikke være så flink over for alle andre. Jeg laver nogle dumme fejl, hvor jeg egentlig siger: Kom her og tag min plads, så jeg kan blive udskilt. Det skal jeg smide fra mig og køre cykelløb i stedet, siger Lasse Norman.
Den 19-årige fynbo er et rigtig godt bud, vurderer landstræner Casper Jørgensen, og selvom Lasse Norman Hansen fortsat satser på 4000-meter-holdet, har han også store planer for omnium ved OL.
- Jeg tror meget på det. Det er blevet et ret stort mål nu, siger banelandsholdsrytteren.
Specielt i tempodisciplinerne er Lasse Norman Hansen en af verdens bedste i øjeblikket. Ved den seneste world cup vandt han individuel forfølgelse, og han satte dansk rekord på 1000-meteren.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker