Dansk OL-lejr: Vi føler med kronprinsen
Kronprins Frederik er hastet hjem til København, efter at prins Henriks sygdom er forværret. Foto: Scanpix/Mads Claus Rasmussen
Scanpix/Mads Claus Rasmussen/arkiv
Den danske OL-lejr havde set frem til kronprins Frederiks støtte under de olympiske lege.
De danske atleter i Sydkorea havde glædet sig til at se deres faste støtte kronprins Frederik under de olympiske lege.
Men der er fuld forståelse for, at kronprinsen fredag er rejst hjem til Danmark, efter at prins Henriks tilstand er forværret.
Det siger Morten Mølholm, der er direktør i Danmarks Idrætsforbund, til TV2 Sport.
- De danske atleter havde glædet sig til at se kronprinsen, men de har selvfølgelig forståelse for, at han skal hjem.
- Det betyder altid noget for atleterne, at de kan se kronprinsen sidde på tilskuerrækkerne og heppe med, siger Morten Mølholm til TV2 Sport.
Kronprinsen var i Pyeongchang for at overvære de danske atleters deltagelse i OL og for at deltage i en række IOC-aktiviteter.
- Vi føler med kronprinsen. Det er sørgeligt, hvad der åbenbart sker derhjemme. Det er synd for ham, at han med stor hast skal tilbage til Danmark, siger Morten Mølholm til TV2 Sport.
Kronprins Frederik er medlem af Den Internationale Olympiske Komité (IOC), der er den øverste myndighed for de olympiske lege.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde