Dansk stortalent får fire år mere i Ajax

I den kommende uge underskriver Boilesen således en ny fireårig kontrakt med mesterholdet, som altså dermed signalerer, at den 20-årige dansker er en central brik i klubbens fremtidsplaner.

- Jeg er utrolig glad for at være i Ajax. Det er det bedste sted, hvor jeg kan fortsætte min udvikling, siger Nicolai Boilesen til Ekstra Bladet.

Det tidligere Brøndby-talent fik sit store gennembrud i Ajax i sidste sæson, hvor han var med til at sikre klubben mesterskabet, men efter at han også nåede at imponere på det danske landshold i to kampe i efteråret, er tingene gået skævt for Boilesen.

En kraftig fibersprængning i en kamp mod PSV Eindhoven den 18. september bremsede ham eftertrykkeligt, og siden er to tilsvarende skader stødt til, så hans kampindsats i de seneste syv måneder kan måles i minutter.

I sidste uge bekræftede Ajax-træner Frank de Boer, at klubben er interesserede i at tilknytte Boilesens landsmand Simon Poulsen, som i givet fald ville være en direkte konkurrent til positionen som venstre back.

Men med den nye kontrakt viser Ajax, at de ikke har mistet troen på den teknisk dygtige dansker. Og allerede i eftermiddag kan Boilesen få mere at glæde sig over.

Ajax kan nemlig sikre sig mesterskabet for andet år i træk, hvis det lykkes at vinde den svære udekamp mod Twente. Det kræver dog, at AZ og Feyenoord samtidig spiller uafgjort i deres indbyrdes opgør.

For alle eventualiteters skyld sender Ajax mod sædvane to spillerbusser af sted til Twente-kampen. I den anden sidder skadede folk som Boilesen og Miralem Sulejmani, som ikke skal gå glip af festen, hvis det lykkes at hente endnu et mesterskab.

/ritzau/

Den danske landsholdsspiller Nicolai Boilesen kan efter en sæson, der har været spoleret af skader, glæde sig over, at den hollandske storklub Ajax langt fra har mistet troen på ham.

Offentliggjort Sidst opdateret