Dansk tennistalent udligner i landskamp mod Mexico
Johanne Svendsen leverede lørdag en af karrierens vigtigste sejre, da hun vandt over en mexicaner i Billie Jean King Cup. (Arkivfoto). Foto: Keld Navntoft/Ritzau Scanpix
20-årige Johanne Svendsen vandt over sin modstander og udlignede til 2-2 i kampen mod Mexico.
De danske tenniskvinder var presset efter Clara Tausons nederlag i lørdagens første singlekamp mod Mexico i Billie Jean King Cup.
Bagud 1-2 i kampe var det op til Johanne Svendsen at holde liv i det danske håb om at slå mexicanerne.
Det lykkedes for det 20-årige tennistalent, der er nummer 653 i verden. Svendsen vandt 6-4, 7-5 over 31-årige Giuliana Olmos, der er bedst i double og slet ikke er rangeret i single.
Dermed står det nu 2-2 i kampe mellem de to nationer, og dysten skal afgøres i en femte kamp. Her spilles der en damedouble.
I første sæt kom Svendsen bagud 2-4, men derfra løftede danskeren virkelig sit spil og leverede fornem tennis.
Olmos havde det især svært, når Svendsen hamrede tidligt til boldene og fandt linjerne.
Svendsen spillede med stort mod og gik efter sine vinderslag, og ofte havde hun held med det.
I andet sæt fortsatte Svendsen det gode spil. Og især med baghånden funklede hun i glimt med vinderslag på højt niveau.
I slutfasen af andet sæt var der en kavalkade af brud. Seks servegennembrud i træk endte det med, i en periode hvor ingen af duellanterne var i stand til at holde serv.
Svendsen tilspillede sig to matchbolde i egen serv ved en føring på 5-4, men begge gange afværgede mexicaneren.
Også ved 6-5 fik Svendsen mulighed for at serve kampen hjem, og denne gang lykkedes det på den tredje matchbold.
Hvis det ender med sejr over Mexico er Danmark klar til "qualifiers" i april 2025, hvor tre nationer kæmper om én plads blandt de otte bedste nationer i Billie Jean King Cup Finals.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker