Dansk toptræner imponeret over Azarenka

23 sejre i 23 kampe i år med fire turneringssejre til følge vidner om en indtil videre perfekt sæson, og hviderusserens overlegne spil imponerer den danske toptræner Michael Mortensen.

- Victoria har kapaciteten til at vinde de tre næste grand slam-turneringer, for så god er hun, siger danskeren, som sidste år guidede kineseren Li Na til tops ved grand slam-turneringen French Open.

Blandt 22-årige Azarenkas fire turneringssejre i år er grand slam-triumfen ved Australian Open i januar. Det var Azarenkas første grand slam-gevinst i karrieren.

- Hun er en ung kvinde på en mission, og den mission lykkes for hende i øjeblikket. Victoria blomstrer virkelig for tiden og får implementeret flere og flere slag i sit spil, hvilket hun bliver mere og mere fortrolig med, vurderer Michael Mortensen.

Danskeren kan se, at konkurrenterne frygter Azarenka i disse dage.

- De andre spillere har fået så meget respekt for hende, at de har svært ved at overskue, hvordan de skal spille mod hende. Hun er simpelthen kommet op i hovedet på de andre, så hun har det mentale overtag, siger Michael Mortensen.

Den helt store forskel på Azarenka lige nu og Azarenka før 2012-sæsonen er en ny indstilling til det aggressive spil, hviderusseren spiller, og som ofte byder på mange fejl, fordi hun går efter mange vinderslag, konkluderer Michael Mortensen.

- Hun står inde for de fejl, hun laver, for de beslutninger, hun træffer. Victoria er ikke bange for at lave fejl længere, og derfor fremstår hun også som en meget stærk spiller. Hendes aura på banen er skræmmende for modstanderne, siger danskeren.

Næste opgave for Azarenka og resten af verdenseliten bliver Sony Ericsson Open i Miami, som spilles i denne og næste uge.

/ritzau/

Verdensetteren Victoria Azarenka dominerer for tiden hos tenniskvinderne.

Offentliggjort Sidst opdateret