Dansk trænerduo skal føre Sverige til OL
FC Midtjylland-træner tager sin assistent med til Sveriges håndboldlandshold i OL-kvalifikationen i marts.
Helle Thomsen, der er træner for FC Midtjyllands håndboldkvinder, tager sin assistent Kristian Kristensen med til Sveriges landshold, når hun til foråret skal forsøge at føre holdet til OL.
Det skriver det svenske nyhedsbureau TT.
- Når det handler om at få et godt resultat med det samme, er det vigtigt, at jeg får nogen med, som jeg kender, siger Helle Thomsen til avisen Dagens Nyheter.
To af Sveriges mest markante kvindelige håndboldlandsholdspillere Johanna Ahlm og Sabina Jacobsen spiller også i FC Midtjylland.
Helle Thomsen har tidligere været landstræner for Sverige sideløbende med jobbet som cheftræner i FC Midtjylland, og hun blev tilkaldt igen, da Sveriges håndboldforbund efter VM i Danmark i december fyrede den daværende landstræner Thomas Sivertsen.
Sverige møder Mexico, Polen og Rusland i en kvalifikationsturnering, hvor de to bedste hold kvalificerer sig til sommerens OL i Rio.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde