Dansk VM-målmand NHL-draftet for anden gang
Det lykkedes ikke for 22-årige Frederik Andersen at komme til NHL-ligaen i første hug, men nu er der en ny chance.
Den danske førstemålmand på ishockeylandsholdet blev lørdag draftet af Anaheim Ducks, som nu ejer rettighederne til at bruge keeperen i NHL-ligaen.
Det behøver ikke at udløse en kontrakt, og det gjorde det heller ikke, da Carolina Hurricanes for to år siden draftede samme Andersen.
Han fik tilbudt en kontrakt med klubben kort før rettighedernes udløb i slutningen af maj måned, men takkede nej, da udsigterne til spilletid på klubbens førstehold var begrænsede.
Dermed røg Andersen tilbage i draftpuljen igen, og det udnyttede Anaheim altså til at fremtidssikre sig på målmandsposten.
Den californiske klub, der tidligere var ejet af Disney-koncernen, vandt Stanley Cuppen i 2007, men har siden haft svært ved at gøre sig gældende i slutspillet.
Frederik Andersen blev taget i tredje runde som nummer 87 af alle spillere i dette års draft.
Da han blev draftet af Carolina i 2010, skete det først i syvende runde.
Indtil videre har Frederik Andersen kontrakt med Frölunda Indians i den svenske Elitserie, som han spillede for hele sidste sæson. Den kan dog ophæves, hvis der kommer et godt tilbud fra Nordamerika.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde