Danske curlingherrer får første sejr ved VM i Canada
Danmarks kaptajn, Mads Nørgaard, (tv) dirigerer sine holdkammerater under lørdagens kamp mod Canada, der vandt 7-5. Natten til søndag fik Danmark sin første sejr i VM-turneringen, da Holland måtte lægge ryg til et nederlag på 5-14. Foto: Jeff Mcintosh/Ritzau Scanpix
Jeff Mcintosh/Ritzau Scanpix
Efter lutter nederlag i de tre første kampe ved curling-VM vinder Danmarks herrelandshold stort over Holland.
I fjerde forsøg lykkedes det natten til søndag dansk tid det danske curlinglandshold for mænd at hente en sejr ved VM i Calgary i Canada.
Holdet vandt 14-5 over Holland.
Danskernes første tre kampe endte alle med nederlag. Først til Norge, derefter til Skotland og lørdag til værterne fra Canada, der slog Danmark 7-5.
Danmark ligger nummer ti på verdensranglisten, mens Holland ligger nummer 14.
Holland er sammen med Tyskland, Sydkorea og Kina de eneste, der endnu ikke har vundet en kamp ved dette års VM.
Omvendt har Norge, Canada, Rusland og Schweiz indtil videre gjort rent bord i alle deres kampe.
I alt 14 lande deltager ved VM-turneringen. Alle møder alle, og til sidst går de fire bedste hold videre til et afsluttende medaljeslutspil.
De seks bedste nationer belønnes desuden med en plads ved næste års vinter-OL i Beijing.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker