Danske curlingkvinder besejrer bundhold med besvær
Lene Nielsen og hendes hold hentede tirsdag den fjerde sejr i seks kampe ved EM i Skotland. Foto: AP/Jonathan Hayward
AP/Jonathan Hayward
Det danske hold måtte ud i en ekstra ende i EM-kampen mod Italien, inden Lene Nielsen og co. sikrede sejren.
Det kvindelige danske curlinglandshold holder sig fortsat godt til i kampen om at spille med om medaljer ved EM i Skotland.
Tirsdag hentede skipper Lene Nielsen og hendes hold den fjerde sejr af seks mulige, da det blev til en 8-7-gevinst over Italien, der fortsat er uden sejr.
De to hold måtte dog ud i en ekstra ende, efter at det stod 7-7 efter de første ti ender.
Det danske hold så ellers ud til at lægge grundstenen til en sejr i den anden af de ti ender, hvor danskerne scorede fire point.
Italien kom imidlertid tilbage og fik udlignet til 5-5 med to point i sjette ende.
Det lykkedes dog for Lene Nielsen og co. at trække fra igen med et point i både den syvende og niende ende.
Afgørelsen var alligevel ikke faldet, for med to point i den sidste ende fik Italien udlignet til 7-7.
Det betød, at de to hold skulle ud i en ekstra ende. Her sikrede Danmark sejren.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker