Danske golfspillere rasler ud af toppen i Valencia
Det så lyst ud for de danske deltagere, da European Tour-turneringen Open de España i Valencia lørdag formiddag tog hul på første finalerunde.
Hele tre danskere var med i top-10, men efter en skuffende lørdag er der ikke en eneste tilbage blandt de bedste.
Bedst placeret er Morten Ørum Madsen, der dog langt fra havde en optimal dag. Han gik banen i to slag over par og er rykket fra femte- til 15.-pladsen inden søndagens sidste runde.
Helt galt gik det for Andreas Hartø, der også startede lørdagen som nummer fem.
Allerede på hul to blev han noteret for en katastrofal firedobbelt bogey, og det ødelagde tilsyneladende humøret for den unge dansker. Han lavede en tredobbelt bogey på syvende hul og en dobbelt på hul 14 og var til slut hele ni slag over par.
Dermed er han nu nummer 67 og dermed placeret blandt de dårligste spillere i finalerunden.
Heller ikke Lasse Jensen kunne helt leve op til de øvrige dages top-10-spil. Jensen gik rundt i to over par og dumpede fra 10. pladsen ned som nummer 23.
De sidste to danskere Søren Hansen og Anders Hansen ligger begge placeret midt i feltet langt fra topstriden.
Det er de to skotter Mark Warren og Craig Lee, der fører turneringen inden sidste runde.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde