Stemningen var på kogepunktet i Tips Arena i østrigske Linz, da EM-værterne Østrig fik færten af en stor overraskelse mod de danske europamestre. Men selv om østrigerne kæmpede alt det, de havde lært, var det ikke nok til at forhindre Danmark i at trække fra i anden halvleg og sejre med 33-29.
Danskerne leverede langt fra en overbevisende indsats, og især forsvaret tillod alt for mange nemme østrigske scoringer. Hjemmeholdet bed overraskende godt fra sig, løftet af massiv opbakning fra de knap 6.000 euforiske tilskuere.
Landstræner Ulrik Wilbek var rasende ude på bænken og skældte flere gange ud på Lars Jørgensen og flere af de andre danske spillere. Med en lidt heldig scoring fra Mikkel Hansen gik Danmark dog til pause med en smal føring på 17-15.
Hver gang Danmark var ved at trække fra, hev østrigerne en scoring ud af ærmet. Som da holdet en mand i undertal tre gange skiftede målmanden ud med en markspiller og fangede det danske forsvar på sengen. Den modige idé kostede en enkelt gang straks en kontrascoring i den anden ende, men det var alligevel et bevis på, at Østrig med alle midler forsøgte at snyde Danmark.
Banens bedste spiller var playmaker Thomas Mogensen, som med syv scoringer og adskillige målgivende afleveringer effektivt åbnede østrigernes forsvar op.
Sejren giver Danmark et godt rygstød frem mod de næste to kampe i den indledende gruppe, som også tæller de langt vanskeligere modstandere Serbien og Island.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde