Danske håndboldkvinder møder Spanien i dobbeltopgør
Anne Mette Hansen og resten af landsholdet mødte senest Spanien ved EM på hjemmebane i december, hvor danskerne vandt med hele ti mål. Nu venter to opgør mod spanierne i april. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
I april skal de danske håndboldkvinder møde Spanien to gange. De to testkampe spilles i Hillerød.
De danske håndboldkvinder har lige tabt til Frankrig to gange i træk i to testkampe i Paris.
Nu venter endnu et dobbeltopgør, da Dansk Håndbold Forbund (DHF) mandag kan oplyse, at Danmark skal møde Spanien to gange i april.
De to testkampe skal spilles i Royal Stage i Hillerød 15. og 17. april.
- Vi hilser alle træningstimer og landskampe velkomne, men det er i særdeleshed godt, når vi nu kan teste os mod en modstander, vi ikke møder særlig tit.
- Der venter os en helt anden spillestil, der betyder, at vi kommer til at lære en masse af de her to kommende landskampe, siger landstræner Jesper Jensen til forbundets hjemmeside.
Danmark mødte senest Spanien ved EM i december, og her vandt danskerne med hele 34-24 over spanierne i Herning.
I Hillerød ser arenaens direktør frem til håndboldlandskampene.
- Vi har siden indvielsen af vores arena drømt om, at vi kunne huse et dansk håndboldlandsholds kamp her i Hillerød. Det får vi nu mulighed for i april - og endda to af slagsen.
- Det er vi meget stolte over, og vi glæder os til at byde kvindelandsholdet velkommen, siger Carsten Larsen, direktør i Royal Stage.
Grundet myndighedernes coronarestriktioner vil der ikke være tilskuere til landskampene.
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker