Danske klubber spiller sig i EHF Cup-semifinaler
Odense er klar til semifinalen i EHF Cuppen, men først i finalen kan fynboerne møde Herning-Ikast. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Med nød og næppe lykkedes det Odense at blive klar til EHF Cup-semifinalen. Også Herning-Ikast gik videre.
Både Odense Håndbold og Herning-Ikast er klar til semifinalerne i kvindernes EHF Cup.
Søndag indledte Odense med at besejre russiske HC Lada 34-30, og det var lige nøjagtig nok til at spille sig videre efter et nederlag på tre mål i første kamp i Rusland.
Herning-Ikast fulgte kort efter trop, da midtjyderne vandt 28-26 over rumænske CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud.
I det omvendte opgør blev det også til dansk sejr, da Herning-Ikast tog fra Rumænien med en sejr på tre mål.
De danske klubber kan dog ikke mødes før i en eventuel finale. Odense møder i semifinalen Siofok fra Ungarn, mens Herning-Ikast skal forsøge at feje Podravka Vegeta af vejen.
Både i Odense og Ikast blev kampene spillet for tomme tribuner. Det skyldes den opfordring, der fredag kom på et pressemøde fra statsminister Mette Frederiksen efter anbefaling fra sundhedsmyndighederne.
Alle begivenheder med deltagelse af over 1000 personer bør aflyses eller udskydes, lød det fra statsministeren.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie