Danske NHL-spillere scorer på isen og slås
Dansk ishockey blev præsenteret fra både sin smukkeste og grimmeste side i lørdagens NHL-kampe.
Jannik Hansen stod for det smukke, da han sendte pucken i nettet mod Avalanche. Og med det mål bragte han sit hold Vancouver Canucks foran 2-1 i anden periode.
Vancouver Canucks tabte dog kampen 3-4. Holdet ligger nummer tre i Eastern Conference efter Chicago og Anaheim.
I kampen mellem Philadelphia og Buffalo Sabres kom Oliver Lauridsen, som for bare to uger siden leverede en flot debut i ligaen, op i et seriøst slagsmål med Patrick Kaleta.
Danskeren fra Philadelphia ramlede hårdt sammen med Kaleta bag ved det ene mål, og Lauridsen holdt måske sin albue lidt højt i det sammenstød.
I hvert fald rev de to spillere derefter hjelmene af og startede en hidsig slåskamp på isen, inden to dommeren fik overmandet dem og bragt dem til ro på isen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned