Danske svømmere ender et stykke fra EM-medaljer
Signe Bro svømmede sig til en sjetteplads i lørdagens EM-finale i 100 meter fri. (Arkivfoto) Foto: Oli Scarff/Ritzau Scanpix
Oli Scarff/Ritzau Scanpix
Signe Bro blev nummer seks, mens Anton Ørskov Ipsen endte som femmer i lørdagens finaler ved langbane-EM.
To danske svømmere var med i de individuelle finaler lørdag aften ved langbane-EM i ungarske Budapest.
Signe Bro blev nummer seks i finalen i 100 meter fri i tiden 53.69 sekunder.
Dermed satte hun personlig rekord på distancen, men var ikke i nærheden af sejren, som hollandske Femke Heemskerk snuppede i tiden 53.05 sekunder.
Anton Ørskov Ipsen var heller ikke i stand til at udfordre de bedste, da han endte som nummer fem i finalen i 800 meter fri hos herrerne.
Han endte med at fuldføre i tiden 7 minutter og 52.07 sekunder. Det var godt ti sekunder fra vinderen, ukraineren Mykhaylo Romanchuk. Anton Ørskov Ipsen var omkring seks sekunder fra bronzen.
Der var dansk deltagelse i endnu en finale lørdag aften. Det var den danske holdkap bestående af Emily Gantriis, Julie Kepp Jensen, Mathias Zander Rysgaard og Frederik Riedel Lentz, der deltog i finalen i 4 x 100 meter fri.
Den danske kvartet endte dog med at blive diskvalificeret på grund af en tyvstart ved første skifte. Dermed nåede danskerne ikke at gøre sig gældende i finalen, der blev vundet af Storbritannien.
Ud over finalerne var der også danskere i aktion i flere semifinaler.
Emilie Beckmann og Jeanette Ottesen gik begge videre til søndagens finale i 50 meter butterfly. Beckmann leverede den næstbedste tid af alle, mens Ottesen blev noteret for femtebedste tid.
Det lover godt for den dobbelte danske deltagelse i finalen, som afvikles søndag aften.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde