Danske tenniskvinder klar til oprykningskamp mod Sverige
Danmark vandt sin tredje Fed Cup-kamp på stribe, da holdet slog Litauen. Nu venter Sverige i oprykningskamp.
Tre gruppekampe, tre sejre. Sådan lyder det foreløbige resultat for Danmarks kvindelige tennislandshold ved Fed Cup i Litauen.
Dermed vinder holdet sin gruppe i Europa/Afrikas Zone Group II og er klar til at spille om oprykning.
Det sker lørdag, hvor modstanderen bliver Sverige, som sluttede på andenpladsen i den anden gruppe.
Fredag gjorde danskerne rent bord og slog værtsnationen med 3-0.
19-årige Emilie Francati indledte med en sejr på 6-2, 7-6 over Paulina Bakaite, og efterfølgende vandt Karen Barritza med 6-4, 6-1 over Joana Eidukonyte, så kampen var afgjort samlet.
Siden satte Danmark yderligere trumf på, da det med en sikker sejr på 6-1, 6-2 i doublen blev til en samlet 3-0-triumf.
Senere fredag stod det klart, at Danmark møder Sverige i oprykningskampen til Europa/Afrikas Zone Group I.
Sverige stiller op med blandt andre Johanna Larsson, der rangerer som nummer 53 i verden.
Danmark har tidligere på ugen slået Luxembourg og Egypten. Det har været uden Danmarks bedste spiller, Caroline Wozniacki, der ikke stiller op i denne ombæring.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde