Danske VM-spillere møder ind til fysiske test

Yussuf Poulsen snuppede en af de sidste fem pladser i den danske VM-trup. Foto: Hannah Mckay/Reuters

Mandag venter der fysiske test for at afklare, om spillerne i Danmarks VM-trup døjer med problemer.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er sat navne på de 26 spillere, som skal repræsentere Danmark ved VM i Qatar.

Men før spillerne kan vide sig helt sikre på at komme med om bord på flyet til ørkenstaten, skal fysikken blåstemples.

Når VM-spillerne møder ind i landsholdslejren mandag, står der derfor fysiske test på programmet.

Det forklarede landsholdets fysiske træner, Ismael Carmenforte, for nylig.

- Der er planlagt test hele dagen, så vi kan finde ud af, om nogen har problemer. Vi laver så en sidste rapport til Kasper, så han kan tage den endelige beslutning, lød det fra spanieren.

Landstræner Kasper Hjulmand udtog først søndag aften de sidste spillere til Danmarks trup.

Her pegede han på Frederik Rønnow, Christian Nørgaard, Yussuf Poulsen, Robert Skov og Alexander Bah til de fem åbne pladser.

Rønnow blev ramt af en muskelskade i kamp for Union Berlin 3. november. Siden har det været uklart, om han skulle agere reserve for Kasper Schmeichel.

Der har også været spørgsmålstegn ved Christian Nørgaard og Yussuf Poulsen, men de har med indhop i de seneste kampe bevist, at de er kampklar.

I weekenden opstod der til gengæld nye potentielle problemer.

I Bundesligaen stillede Wolfsburg op uden Jonas Wind og begrundede det med, at han havde muskulære problemer.

Mikkel Damsgaard var heller ikke med for Brentford. Efter kampen kom det frem, at Damsgaard døjer med en mindre forstrækning og derfor blev sparet.

Kasper Hjulmand har understreget, at han kun rejser afsted med spillere, som er fri for skadesproblemer.

- Vi har kun kort tid til den første kamp. Spillerne kan ikke spille sig i form, så de skal være klar, når vi rejser derned. Vi kan ikke have skadede spille om bord på flyet, sagde han i sidste uge.

Senest klokken 19 skal landstræneren sende listen over danske VM-spillere til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).

Bliver en spiller skadet efterfølgende, kan Hjulmand skifte ham ud op til 24 timer før første kamp.

Danmark møder Tunesien 22. november i første gruppekamp. Derudover er danskerne i gruppe med Australien og Tunesien.

/ritzau/