Dansker genvinder VM-sølv i 200 meter enerkajak
Tidligere ved VM lykkedes det noget overraskende ikke for Emma Aastrand Jørgensen at komme i A-finalen i 500 meter enerkajak. Foto: Ida Guldbæk Arentsen/arkiv/Ritzau Scanpix
Ida Guldbæk Arentsen/arkiv/Ritzau Scanpix
Emma Aastrand Jørgensen kan for andet år i træk kalde sig VM-sølvvinder i 200 meter enerkajak.
Emma Aastrand Jørgensen cementerede søndag sin status som verdens næstbedste kvindelige roer i disciplinen 200 meter enerkajak.
Danskeren kom nemlig over mållinjen som nummer to, da der blev afholdt VM-finale i portugisiske Montemor-o-Velho.
Jørgensen fik dermed VM-sølv på distancen for andet år i træk.
Hendes medalje er den første, som Danmark har vundet ved dette års mesterskaber.
Søndagens finale blev vundet i overbevisende stil af den forsvarende verdensmester, Lisa Carrington fra New Zealand. Det er sjette år i træk, at Carrington tager VM-guldet på 200 meter-distancen.
Tættere var kampen om sølvet.
Der var således kun 0,4 sekunder mellem Emma Aastrand Jørgensen på andenpladsen og svenske Linnea Stensils på tredjepladsen.
Tidligere ved VM lykkedes det noget overraskende ikke for Emma Aastrand Jørgensen at komme i A-finalen i 500 meter enerkajak.
Den danske OL-sølvvinder fra Rio i 2016 sluttede som nummer fire i sin semifinale, og hun kommer dermed ikke til at forsvare sin VM-bronzemedalje fra sidste år.
Emma Aastrand Jørgensen var havnet i en stærk semifinale, hvor alle tre medaljevindere fra OL var med.
Lørdag fik danskeren en smule revanche, da hun vandt B-finalen i 500 meter enerkajak.
Der er flere muligheder for danske medaljer søndag.
Senere deltager René Holten Poulsen i finalen i 5000 meter enerkajak.
De danske kvinder i firekajakken ror ligeledes VM-finale på 500 meter-distancen søndag eftermiddag.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker