Færre udenlandske spillere finder vej til Superligaen, og det giver plads til flere unge danskere.
- Vi er i en god udvikling, hvor vi ser flere unge danskere omkring Superligaholdene. Det er meget bedre for Danmark end udenlandske marginalspillere, siger U/19-landtræner Per Andersen til Politiken.
En årrække med nærmest eksplosiv tilvækst af fodboldspillere fra udlandet til den bedste danske fodboldliga er slut. Kurven er knækket, så der i år er mere end 25 procent færre end for bare et par sæsoner siden.
I 2008-2009 var der 115 udlændinge i Superligaen, mens der er i denne sæson er 78 svarende til 29 procent.
I Silkeborg er der en ambition om større del af selvudviklede spillere, og den bidrager til udviklingen med flere unge danske spillere.
- Vi har en strategi om, at vi selv skal have lavet 40 procent af vores A-trup, og det er også med til at begrænse antallet af udlændinge, siger direktør Kent Madsen.
Det bliver imidlertid næppe sådan, at den danske liga når niveauet fra 1990, da kun tre procent af spillerne var fra udlandet.
- Kan vi stille med 11 spillere, der er dyrket lokalt og er dygtige nok til at holde vores niveau? Nej, det kan vi ikke. Men dem, man hiver ind, skal være dygtige nok til at spille fra start, siger FC Københavns sportschef Carsten V. Jensen.
Ansvaret for at udvikle kommer ikke til at gå forud for klubbernes sportslige ambitioner, siger Sønderjyskes sportschef.
- Vi har da et medansvar for talentudviklingen i Danmark, vores forpligtelse for at blive i Superligaen er bare endnu større, siger Ole Nielsen fra Sønderjyske
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned