Danskerne forventer et Norge for fuld styrke
Det bliver et toptændt norsk hold, Danmark kommer til at stå over for i torsdagens kamp ved EM i kvindehåndbold.
Kampen skal vindes, hvis danskerne skal videre til semifinalen, men der bliver ingen hjælp at hente hos nordmændene, selv om de allerede er sikre på at vinde mellemrundepuljen og i teorien kunne spare lidt på kræfterne.
- Der skal meget til, før der bliver sparet på noget. Kulturen deroppe er, at man gerne vil spille alle kampe for at holde sig i gang, og det er kun, hvis der er skavanker, at de kan finde på at holde nogen ude, siger Kristina Bille.
Den danske fløjspiller spiller til daglig klubhåndbold på det norske tophold Larvik og kender derfor en række af torsdagens modstandere indgående.
- De vil gerne forberede sig på deres semifinale, og derfor skal vi regne med, at de stiller det stærkeste hold, vurderer Bille.
Alt andet end en dansk sejr vil betyde et farvel til semifinaledrømmen, men efter to sejre over nordmændene i testkampene op til EM, er de danske spillere fortrøstningsfulde før det skandinaviske møde torsdag aften.
- Vi er et rutsjebanehold, men vi har muligheder for en ny optur mod Norge. Deres spil ligger godt til os, og jeg ved, at de har respekt for os. De synes, at det projekt, vi har gang i, ser rigtigt spændende ud, siger Kristina Bille.
- Men de er favoritter. Det er typisk norsk, at de lige skal have bygget det hele op og så langsomt finder EM-formen. De er stille og roligt kommet ind i turneringen, lyder det fra den danske højrefløj.
Nordmændene er forsvarende verdensmestre, europamestre og olympiske mestre og har vundet samtlige fem kampe ved dette EM.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned