Danskpræget tysk mastodont er igen truet af konkurs
Håndboldklubben HSV Handball fattes igen penge, og en truende konkurs hænger over klubben, skriver Bild.
HSV Handball er igen i økonomisk uføre, skriver den tyske avis Bild, og det kan få konsekvenser for danskere på flere fronter.
Først og fremmest vil det betyde, at spillerne Hans Lindberg, Casper U. Mortensen og Allan Damgaard skal finde sig en ny klub, såfremt HSV må dreje nøglen om.
Ifølge Bild har spillerne ikke modtaget den løn for oktober, som de skulle have haft i starten af november.
Derudover skulle den danske klub Team Tvis Holstebro, som i sommer solgte Allan Damgaard til HSV, stadig have 25.000 euro (187.000 kroner) til gode, som den tyske klub skulle betale i henhold til handlen med Damgaard.
Dermed kan HSV's økonomiske problemer komme til at ramme både de tre danske spillere og Team Tvis Holstebro.
Også i 2014 balancerede HSV på randen af konkurs, men man formåede at rejse den nødvendige kapital for at kunne drive forretningen videre.
Bild skriver, at Champions League-vinderne fra 2013 gerne skal finde en økonomisk løsning inden for et par uger, da man ellers kan blive begæret konkurs.
Christian Fitzek, administrerende direktør i klubben, erkender, at der er økonomiske udfordringer, men han er stadig fortrøstningsfuld. Han fortæller, at samtalerne med de relevante interessenter går godt.
- Jeg ved, der er en trussel, men jeg mener ikke, den er så stor, siger Fitzek.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker