Dårligt vejr forkorter VM-rute i cykling
Michael Valgren jagter VM-succes. Han får dog en lidt kortere arbejdsdag end først antaget. Foto: Marcel Van Hoorn/Ritzau Scanpix
Marcel Van Hoorn/Ritzau Scanpix
Herrernes VM-rute bliver 19 kilometer kortere end planlagt på grund af dårligt vejr, oplyser arrangøren.
Når verdens bedste cykelryttere kæmper om den regnbuefarvede verdensmestertrøje søndag formiddag og eftermiddag på de engelske veje omkring Harrogate, bliver ruten en anelse kortere end planlagt.
På grund af dårlige vejrforhold skal rytterne tilbagelægge 261 kilometer og ikke 280 kilometer som først planlagt.
Det oplyser Den Internationale Cykelunion (UCI), der arrangerer VM.
Dermed går feltet glip af stigningen Buttertubs Pass, der var løbets højeste. Vejene frem mod stigningen er oversvømmede.
Som afslutning på løbet skal rytterne til gengæld tilbagelægge ni omgange i stedet for syv omgange i Harrogate, fremgår det af en estimeret tidsplan fra arrangøren. Her fremgår det også, at en ny verdensmester forventes at være fundet omkring klokken halv fem dansk tid.
Starten i Leeds er udskudt med 20 minutter fra klokken 08.40 lokal tid til 09.00. Det svarer til klokken 10 dansk tid.
Vejret har drillet rytterne ved VM i løbet af den seneste uge.
Et massivt regnskyl fik blandt andet store konsekvenser for den danske medaljekandidat Johan Price-Pejtersen, der måtte en tur i asfalten efter at have kørt igennem en stor pøl af vand i herrernes U23-enkeltstart.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker