David Nielsen: Alle vil gerne være træner for Brann
Foto: Scanpix / Uffe Weng /Scanpix
Scanpix / Uffe Weng /Scanpix
David Nielsen bliver i øjeblikket nævnt som en måske kommende træner i den norske fodboldklub Brann.
Den 36-årige dansker står højt på ønskelisten hos Branns fanfraktion Bataljonen, efter at Nielsen i denne sæson har ført Nest-Sotra til oprykning til landets næstbedste fodboldrække.
Også flere norske bookmakere har David Nielsen som topfavorit til at afløse Rune Skarsfjord, der onsdag har annonceret, at han stopper i Bergen-klubben.
- Brann er - helt generelt - en af de mest attraktive klubber i Skandinavien.
- Jeg har boet der i flere år og kender Brann og byen. Det er et hold, som alle gerne vil træne, siger David Nielsen til vg.no.
David Nielsen har allerede besluttet, at han forlader Nest-Sotra for at søge nye udfordringer. Danskeren bekræfter, at han allerede har været til jobsamtale i Strømsgodset.
- Det er jo dejligt at blive nævnt i den her slags sammenhænge. Jeg har været i dialog med andre klubber, men nu må vi vente og se.
- Jeg vil tage en beslutning i næste uge, siger David Nielsen.
Den tidligere danske angriber er et stort navn i norsk fodbold efter en professionel karriere med ophold i blandt andet Start, Strømsgodset og Brann.
Brann indtager en midterplacering i den norske Tippeliga på et tidspunkt, hvor der resterer en enkelt spillerunde af sæsonen.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker