DBU-afgørelse i abe-sag undrer jurist

Hvis Dansk Boldspil-Union (DBU) ønsker at bekæmpe racisme i fodbold, er torsdagens kendelse i abe-sagen mellem Baba Collins og Thomas Gaardsøe ganske mærkelig.

Det er konklusionen hos direktøren for Institut for menneskerettigheder, dr.jur. Jonas Christoffersen, der har læst DBU's argumentation i sagen.

- DBU kan ikke bekæmpe diskrimination, hvis DBU straffer spillere for at fortælle om det, hvis de oplever diskrimination, siger Jonas Christoffersen.

Det er Esbjerg, der har bedt DBU's disciplinærudvalg kigge på sagen. Episoden fandt sted den 11. april, hvor FC Midtjyllands Baba Collins fik rødt kort for at slå Esbjergs Thomas Gaardsøe.

Collins forklarede efterfølgende, at Gaardsøe havde kaldt ham en "abe", og at det var grunden til hans handling. Dette nægtede Gaardsøe, og det fik Esbjerg til at bede disciplinærudvalget om at undersøge sagen, da man ønskede Gaardsøe renset for anklagerne.

Baba Collins har ikke har kunnet dokumentere sine påstande, og det har man heller ikke kunnet ved hjælp af tv eller kampens dommere. Derfor får FCM-spilleren nu en ekstra straf i form af en advarsel for at have opført sig "usportsligt og illoyalt."

Jonas Christoffersen anerkender, at DBU kan konkludere, at der ikke er ført bevis for racismen.

- Men det er meget besynderligt, at DBU anser det for usportsligt og illoyalt, når Baba Collins ytrer sin opfattelse af episoden, siger han.

Det har ikke været muligt at komme i kontakt med disciplinærudvalgets formand, Jens Hjortskov.

/ritzau/

Det er en mærkelig måde, DBU forsøger at bekæmpe racisme på, lyder det fra direktøren for Institut for menneskerettigheder efter kendelse i abe-sag.

Offentliggjort Sidst opdateret