Der bliver ikke tale om, at landsholdsspillerne donerer en del af deres næste landskampbonus for at hjælpe den såkaldte baneløber ud af hans økonomiske knibe.
Både målmand Thomas Sørensen og tidligere landsholdsspiller Leon Andreasen lufter ellers forslaget i Ekstra Bladet torsdag, men DBU's generalsekretær, Jim Stjerne Hansen, mener, at spillerne er blevet misforstået.
- Spillerne ærgrer sig i dag over, at det kommer til at fremstå som om, de synes, det er okay at gøre det der (at løbe ind på banen og angribe dommeren, red.).
- Problemet er, hvis man derved får et indtryk af, at landsholdsspillerne er uenige i dommen. Det er der jo ikke nogen af dem, der er, siger Jim Stjerne Hansen.
Leon Andreasen foreslår ellers i Ekstra Bladet, at spillerne giver afkald på sejrsbonussen, næste gang de vinder en landskamp. Thomas Sørensen bakker op om den idé og nævner konkret, at det kan ske i kampen mod Rusland 29. februar.
Men DBU's generalsekretær tror ikke, spillerne har tænkt sig ordentlig om, før de udtalte sig.
- De har jo bare haft den menneskelige tilgang, at det er jo også synd for en mand som Ronni, at han skal ud og betale 1,8 millioner kroner, siger Jim Stjerne Hansen, der understreger, at det er de to spillere selv, der har henvendt sig til ham og beklaget deres udtalelser.
Spørgsmål: Så der bliver ikke nogen indsamling?
- Det må du spørge dem om, men hvis du ringer til dem, vil du nok få det svar, at det ikke lige er det, der står først for, lyder det fra Jim Stjerne Hansen.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker