Den pris går til AGF, skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse.
- AGF var således som det mest fair spillende hold i den netop overståede sæson - en titel, der også giver klubben en kontant belønning på 50.000 kroner fra DBU, hedder det i en pressemeddelelse fra DBU.
Superligaklubberne er i fairplay-konkurrencen blevet vurderet og bedømt efter seks kriterier herunder - gule og røde kort, positivt spil og publikums opførsel.
Og er der altså truffet en afgørelse. AGF er mest fair, herefter følger FC Nordsjælland og AC Horsens.
Det lykkedes ikke Danmark at få en fairplay-koefficient i europæisk regi, hvilket ellers kan udløse en ekstra plads på den europæiske fodboldscene.
Tidligere har danske hold som Esbjerg fB, FC Nordsjælland og Randers FC fået et europæisk eventyr som følge af fairplay-vurderingerne.
AGF modtager prisen og de 50.000 kroner fra DBU i forbindelse med næste sæsons første hjemmekamp.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned