DBU skærper kontrol til svenskerbrag efter Paris-bombe
Angrebene i Paris får nu konsekvenser for playoffkampen mod Sverige, hvor sikkerheden øges.
Angrebene i Paris i fredags får Dansk Boldspil-Union (DBU) til at øge sikkerheden til playoffkampen tirsdag i Telia Parken mod Sverige.
Det fortæller DBU's kommunikationsdirektør, Jakob Høyer.
- Vi har altid fokus på sikkerheden til kampene i Parken, men vi har valgt at øge sikkerhedsforanstaltningerne ved alle indgange til stadion i lyset af weekendens tragiske hændelser i den franske hovedstad, siger han til DBU's hjemmeside.
Det kan komme til at ramme fansene, som skal ind til kampen.
- Det øgede sikkerhedsniveau kan forventes at resultere i længere ventetid ved indgangene til Parken, så derfor opfordrer vi alle fans til at møde op i god tid for at sikre den bedste fodboldoplevelse for alle, lyder det fra Jakob Høyer.
Et af angrebene i Paris skete ved det franske nationalstadion, Stade de France, hvor Tyskland var på besøg til en testkamp.
Men det kunne være gået meget værre, end det egentlig gjorde ved stadion.
Manden med selvmordsbomben havde købt billet til kampen, men hans vest med sprængstof blev opdaget af vagterne ved indgangen, hvorfor han blev nægtet adgang til stadion.
Det betød, at han måtte detonere bomben uden for stadion i stedet for inde blandt de mange tusinde tilskuere, som var til kampen.
Fransk politi har bekræftet, at gerningsmandens plan var at sprænge bomben inde på stadion.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker