DCU-chef: Breschel sikrer succes i 2012

Matti Breschel lyser op ved sit fravær i den forgangne cykelsæson, hvor han med få undtagelser har været skadet eller under genoptræning.

Men sportschefen i Danmarks Cykle Union, Lars Bonde, er overbevist om, at den danske Rabobank-rytter kommer stærkt tilbage i 2012.

- Han er klar til 2012. Han har skrevet til mig på mail flere gange om, hvor indebrændt han er, hvor glad han er for at cykle og hvor godt det går.

- Han er så klar til at vise noget næste år, så det kan måske gøre den lille forskel på, at vi får de helt store resultater, siger Lars Bonde.

Den kommende sæson kan meget vel give en dansk sejr i en stor klassiker, mener sportschefen, som ser Jakob Fuglsang og Matti Breschel som oplagte navne til løsning af den opgave.

- Selvfølgelig er det bedste bud Matti, og det skulle ikke overraske mig, hvis det kom i år, siger Lars Bonde.

Året 2011 begyndte som de foregående med københavnsk seksdagessejr til Alex Rasmussen og Michael Mørkøv, men foråret og resten af sæsonen gav færre sejre end tidligere år, vurderer sportschefen.

- Hvad angår sejre, har det været et mindre godt år for de danske professionelle ryttere. Det har været sløvt.

- Men vi skal have med i billedet, at Matti Breschel har været skadet, Alex Rasmussen punkterede i Giroen og vi har haft manglende held i de afgørende situationer, så det er ikke et klart billede af vores reelle styrke, siger Lars Bonde.

/ritzau/

Den forgangne sæson var til glemmebogen for Matti Breschel, men 2012 bliver stort, vurderer DCU-sportschefen.

Offentliggjort Sidst opdateret