De nykårede mestre fra Rosenborg taber til bundhold
Rosenborg havde været norske mestre i cirka 24 timer, inden holdet led sit første nederlag siden august.
Lørdag sikrede Nicklas Bendtner, Mike Jensen og Jacob Rasmussen samt resten af Rosenborg-holdet sig mesterskabstitlen uden at spille, da Molde på hjemmebane tabte 0-1 til Kristiansund fra bunden af Eliteserien.
Søndag skulle Rosenborgs spillere så en tur til Aalesund i den bedste norske række, men kampen blev en dukkert for de nykårede norske mestre, der måtte rejse hjem med et nederlag på 1-2.
Det begyndte ellers fint for Rosenborg, da Bendtner ti minutter inde i anden halvleg omsatte et straffespark til en 1-0-føring.
Men et kvarters tid senere var den tidligere FCK-angriber Mustafa Abdellaoue på pletten for Aalesund og udlignede til 1-1.
Med et kvarter tilbage fik ghanesiske Edwin Gyasi alt for meget plads i Rosenborg-feltet, og han scorede til 2-1 til hjemmeholdet.
Det blev kampens resultat, og Aalesund, der havde danske Mikkel Kirkeskov med i hele kampen, har nu fem point op til den rigtige side af nedrykningsstregen.
Det var Rosenborgs første nederlag i den bedste norske række, siden holdet tabte til Haugesund 20. august.
Der var dog et lille lyspunkt for Nicklas Bendtner, der med sin scoring bragte sig alene i front på topscorerlisten med 18 mål. Der resterer to runder af ligaen.
Stabæk vandt 5-0 over Odd, og der kom danske Tonny Brochmann på måltavlen med en enkelt scoring. Patrick Mortensen scorede for Sarpsborg, men det var ikke nok til at undgå et nederlag på 1-2 til Viking.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde