MARIBO: NFH’s storsejr i European League lørdag over ungarske Debrecen huede ikke alle de medrejsende Debrecen-fans.
En håndfuld af dem skilte sig allerede ud under selve kampen, hvor de spærrede et hjørne af tribunen af i Maribo Hallen, råbte aggressivt og indtog solide mængder af øl.
- Der var vel i alt 50-60 medrejsende fans. Og det var vi også forberedt på forinden - og vi havde også haft møder med politiet om sikkerheden. Men en håndfuld af dem skilte sig ud med en provokerende opførsel, fortæller Martin Koch, der er sikkerhedsansvarlig i NFH.
Politiet talte med store bogstaver efter kampen for at dæmpe den håndfuld ungarnske fans, som havde svært ved at opføre sig ordentligt. Foto: Ingrid RiisIngrid Riis
Under kampen var der det meste af tiden synligt politi tæt ved de ungarnske fans. Kort før kampens afslutning - hvor NFH førte stort - forlod en gruppe af fansene hallen og gik om bag bygningen på stien hen mod hytterne.
- Tilfældigvis passerede de omklædningsrummet, hvor NFH samtidig sang sejrssang – og det fik en af fansene til at smadre ruden ind til omklædningsrummet, fortæller Martin Koch.
Annonce
Det var dog kun den yderste del af ruden, som gik i stykker. Og politiet var hurtigt henne ved den støjende gruppe af fans.
- Der var 18 af, som blev bedt om at identificere sig, fortæller Martin Koch.
Der blev råbt igennem blandt de ungarnske fans under kampen. Foto: Ingrid RiisIngrid Riis
En del af fansene skulle overnatte i hytterne nær hallen. Ifølge halinspektør Camilla Romme Hansen er natten forløbet roligt.
- Jeg talte med de overnattende fans i morges, og de takkede for et godt ophold. Så jeg tænker, at den håndfuld, der provokerede efter kampen, er rejst hurtigt videre, siger Camilla Romme Hansen.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker