Delaney slipper med skrækken efter tur på hospital
Thomas Delaney under landsholdets træning i Helsingør, tirsdag den 9. november 2021. (Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix) Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Thomas Delaney har det okay, meddeler Sevilla efter landsholdsspillerens tur på hospitalet onsdag.
Thomas Delaney slipper med skrækken, efter at landsholdsspilleren onsdag var en tur forbi et hospital efter at være udgået med et maveonde.
Det meddeler danskernes klub, Sevilla, til B.T.
- Han er okay. Han var med spillerbussen hjem til Sevilla sammen med resten af spillerne, siger Sevillas pressechef, Jesus Gomez.
30-årige Delaney nåede 38 minutter af Sevillas pokalkamp mod Cordoba onsdag, før han måtte fragtes til hospitalet grundet mavevirus.
Sevilla-træner Julen Lopetegui fortalte efter kampen, at danskeren spillede på smertestillende piller og var blevet kørt på hospitalet efter sin udskiftning.
Delaney har først landsholdsopgaver med Danmark igen i marts.
Til gengæld har han travlt i Sevilla, der ligger nummer fire i La Liga og sideløbende deltager i både den spanske pokalturnering og Champions League.
Delaney har spillet 15 kampe for Sevilla siden sit sommerskifte fra Dortmund.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde