Delaney: Vi skal kunne adskille Superligaen fra CL
Den barske hverdag melder sig atter for FC Københavns spillere efter onsdagens Champions League-nederlag på 0-4 på Bernabeu til Real Madrid.
På søndag står Thomas Delaney og holdkammeraterne over for Sønderjyske i Superligaen i et opgør, hvor der står vigtige point på spil i bunden af tabellen. FCK har 10 point under nedrykningsstregen, mens Sønderjyske har 11 point.
- Vi kan ikke tillade os at være høje i hatten i vores situation. Vi ligger ikke godt nok placeret i Superligaen.
- Det skal vi ændre på, så vi skal være 100 procent klar til den kamp, siger Thomas Delaney.
Midtbanespilleren erkender, at det bliver noget helt andet at møde Sønderjyske fremfor Cristiano Ronaldo og co.
- Det er to forskellige ting, men det er vores arbejde. Så det skal vi kunne gøre. Ellers er det ikke i orden.
- Der er kæmpe forskel på den måde, vi skal spille de to kampe på.
- Vi havde ikke bolden så meget mod Real Madrid, og det blev meget defensivt, så vi skal spille på en helt anden måde mod Sønderjyske, siger Delaney.
Kampen mod Sønderjyske bliver spillet søndag klokken 17 i Parken.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker