Dem skal du holde øje med i EM-bassinet til formiddag
Den første danske EM-medalje i svømning kom i hus tirsdag aften, da Jeanette Ottesen vandt sølv på 50 meter butterfly.
Nu fortsætter jagten på flere af slagsen, og Danmark har en del esser at spille ud i onsdagens indledende afsnit.
For det første skal Lotte Friis i vandet for første gang, når hun svømmer 800 meter fri.
Det er den distance, hun har vundet VM-guld og OL-bronze på, og derfor er hun selvfølgelig medaljekandidat.
Det er Mie Ø. Nielsen bestemt også på 100 meter ryg, hvor hun endda må finde sig i at blive vurderet til at være favorit.
Det 17-årige stortalent er nummer et på årets europarangliste i sin favoritdisciplin, så det bør være en formsag at svømme sig videre til semifinalerne.
Endelig bliver det spændende at følge Viktor Bromer fra Aalborg Svømmeklub.
Han har specialiseret sig i at svømme 200 meter butterfly, og ved DM i juli måned satte han ny nationsrekord på distancen. Nu skal det vise sig, hvad han kan stille op i et stærkere internationalt felt.
Dagens danskere i EM-bassinet onsdag formiddag:
9.30: 200 meter butterfly, mænd (Viktor Bromer)
10.17 100 meter ryg, kvinder (Mie Ø. Nielsen, Sarah Bro)
10.40 800 meter fri, kvinder (Lotte Friis, Julie Aglund Lauridsen, Maj Howardsen).
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker