Den syvende kvinde skal slås med mændene på PGA Tour
Lexi Thompson har vundet 11 turneringer på LPGA Tour. (Arkivfoto). Foto: Alex Slitz/Ritzau Scanpix
For første gang siden 2018 får en kvinde muligheden for at vise sig frem mod mændene på PGA Tour.
Seks kvinder har tidligere fået muligheden, og nu melder den syvende sig i rækken.
I næste uge er amerikanske Lexi Thompson med på startlisten, når nogle af verdens bedste mandlige golfspillere slår ud i PGA Tour-turneringen Shriners Children’s Open.
Det skriver PGA Tour på sin hjemmeside.
Det er første gang siden 2018, at en kvinde får en billet til en PGA Tour-turnering. Dengang var det Brittany Lincicome, der spillede med ved Barbasol Championship.
- Det er en virkelig fed mulighed for mig at spille sammen med mændene. Samtidig kan jeg sende et signal til de små piger og drenge om, at ingen drøm er for stor, siger Lexi Thompson.
Babe Didrikson Zaharias var den første kvinde, der i 1935 prøvede lykken mod mændene på den store amerikanske golftour.
Senere har også Michelle Wie West, Suzy Whaley, Annika Sörenstam og Shirley Spork optrådt på PGA Tour.
Lexi Thompson er ifølge PGA Tour en af de kvindelige spillere, der har slået golfbolden længst på kvindernes LPGA Tour i denne sæson.
Hun har i løbet af sin karriere vundet 11 turneringer på LPGA Tour. En af sejrene kom i en major.
I forrige uge var Lexi Thompson med på det amerikanske hold ved Solheim Cup. Her udmærkede hun sig blandt andet ved at slå danske Emily Pedersen i singledysten på sidstedagen.
Europa vandt dog den prestigefyldte holdturnering.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub