Det blev sagt om Lyngbys kamp mod HamKam

Offentliggjort Sidst opdateret

HamKam-cheftræner Jacob Michelsen:

- Vi står tilbage med nogle meget mærkelige dommerkendelser, som hverken HamKam eller Lyngby forstod særlig meget af. Derfor er vi nødt til at reagere for at beskytte spillet. Det er vores pligt, når vi oplever noget mærkeligt, sagde Michelsen til TV 2 Sport.

 

Lyngby-cheftræner Magne Hoseth:

- De to første straffespark, inklusive det, som HamKam fik, er fuldstændig idiotiske. Ingen af dem burde have været straffe. Så begynder man at tænke, sagde Hoseth til Hamar Arbeiderblad.

 

Lyngby-anfører Marcel Rømer:

- Da nummer to og tre straffespark kom oven i hatten, kunne man godt se, at der var noget, der måske ikke handlede om fodbold, der gjorde sig gældende, sagde Rømer til TV 2 Sport.

- Det var utroligt mærkeligt, når begge hold inde på banen begyndte at stå og halvgrine af situationen, fordi man ikke vidste, hvordan man skulle reagere.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.